V učebniciach dejepisu kapitola o histórii klimatizácií síce chýba, ale nebojte sa, my vám ju aspoň v skratke doplníme. Rovnako ako ďalšie potrebné znalosti, ktoré budú užitočné pri vašom rozhodovaní, akú klimatizáciu si zaobstarať.
Všetko sa začalo v roku 1902 kedy sa pán, menom Willis Carrier, rozhodol skoncovať s úmorným teplom a uviedol do prevádzky vôbec prvé chladiace zariadenie. Fungovalo na princípe prúdenia vzduchu okolo stočených rúrok so studenou vodou. Vtedy vznikla firma Carrier Corporation, ktorá následne nadviazala styky s obchodným domom v Detroite, s Kongresom Spojených štátov amerických a dokonca aj s Bielym domom. V roku 1928 sa konečne šťastie usmialo aj na domy "bežných občanov". Nie je sa teda čo diviť, že firma Carrier Corporation je dodnes najväčším výrobcom klimatizácií na svete.
Časy sa ale menia a tak už je klimatizácia štandardom nielen v Bielom dome ale aj v bežných domácnostiach. A pretože ceny klimatizácií padajú spolu s tým ako stúpajú vonkajšie teploty, stále viac ľudí si ich začína kupovať domov. A niet sa čo diviť. Veď predsa, kto by sa chcel v lete piecť v paneláku pri teplote 30° C? Vy určite nie, však? Ale viete, čo je na tom najlepšie? Klimatizáciu nevyužijete len v lete!
V nejakej inteligentnej príručke by ste sa pravdepodobne dozvedeli, že "klimatizácia je zariadenie slúžiace na úpravu a filtráciu vzduchu v miestnosti". To síce áno, ale nielen to.
Klimatizácia je tu na to, aby vám pomohla doma udržať príjemné prostredie počas celého roku. V lete ochladí, v zime zahreje a rada vám tiež pomôže s nadbytočnou vlhkosťou vzduchu alebo s dusnom. Naviac je to aj neohrozený bojovník proti vzdušným nečistotám.
Ale ako vlastne funguje? Systém chladenia klimatizácie funguje na princípe chladničky. Z jedného priestoru teplo odoberá a do ďalšieho ho odovzdáva.
Teraz príde niekoľko detailov pre technických nadšencov. Klimatizácia má svoju vonkajšiu časť, ktorá obsahuje vonkajší výmenník, kompresor a elektrické silové časti. Vnútorná jednotka potom obsahuje vnútorný výmenník, ventilátor a ovládaciu elektroniku.
Všetky jednotky sú navzájom prepojené medeným potrubím pre chladiace médium a elektrickým vodičom.
Niektoré klimatizácie sa ale trochu vymykajú štandardu. Klimatizácie vybavené tepelným čerpadlom môžu pracovať aj reverzne, alebo nízkopotenciálne. To znamená že teplo z vonkajšieho prostredia prečerpávajú do vnútorného a tým otepľujú miestnosť.
A aby toho nebolo málo, existuje navyše niekoľko druhov klimatizácií. Delíme ich podľa systému a podľa umiestnenia. Umiestnenie závisí predovšetkým na vašich priestorových, dispozičných alebo estetických požiadavkách.
Podľa systému potom rozlišujeme klimatizácie tri. Splitové klimatizácie, multisplitové klimatizácie a tzv. VRV / VRF. Splitová klimatizácia je najobľúbenejšia a najpoužívanejšia. Jej vonkajšia kondenzačná jednotka s chladičom a vnútorná jednotka s chladičom, ventilátorom a filtrom vzduchu z nej robí ideálneho pomocníka do vášho bytu, alebo kancelárie.
Je ju možné umiestniť nad dvere, pod parapet alebo kamkoľvek inam, kde bude potrebné. Navyše vás nebude rušiť z domáceho rozjímania, ani pri práci. Jej chod je veľmi tichý. Zaistí ale ideálne prúdenie vzduchu v miestnosti a stálu teplotu.
Pokiaľ vám ale jedna jednotka nestačí, nevadí. S udržiavaním viacerých miestností naraz vám pomôže VRV / VRF systém inak nazývaný aj multisplit klimatizácia. Tá umožňuje na jednu vonkajšiu jednotku napojiť niekoľko vnútorných. Chcete klimatizovať celú budovu? Multisplit klimatizácia je ideálnou voľbou. Teplotu kontroluje naraz vo viacerých miestnostiach, ale zároveň umožňuje samostatné ovládanie jednotiek v jednotlivých miestnostiach.
Klimatizácia a jej cena? To je rôzne. Ale aby ste nad tým nemuseli moc premýšľať, nechajte našu kalkulačku, nech to spočíta za vás. Cena multisplitovej klimatizácie aj splitovej klimatizácia vám bude jasná už za pár kliknutí!
Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!
Všetky kontakty