🔥 Ako vybrať tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá sa stávajú stále populárnejšou voľbou na vykurovanie domov aj bytov. Nielen že vďaka nim ušetríte nemalé náklady, zároveň sú aj šetrné k životnému prostrediu – využívajú totiž obnoviteľné zdroje energie. Ako ale vybrať to pravé?

Ako tepelné čerpadlo vlastne funguje?

Tepelné čerpadlo sa skladá z troch základných častí: výparníka, kondenzátora a chladiva. Chladivo prúdi medzi exteriérom a interiérom a prenáša teplo.

 • Získa

  tepelnú energiu zo vzduchu, zeme alebo vody.

 • Stlačí

  chladivo pomocou kompresora a tým dôjde k jeho zahriatiu.

 • Odovzdá

  plyn do kondenzátora,kde sa začne uvoľňovať teplo.

 • Rozvedie

  teplo do požadovaných miestností.

Aký zdroj energie budete využívat?

Pri výbere tepelného čerpadla je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, ako sú veľkosť objektu, požadovaná účinnosť, obstarávacie náklady a hlavne dostupnosť zdroja tepla.

1 | Vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo využíva ako zdroj tepla vonkajší vzduch a sú vhodné na príame vyhrievanie domácnosti. Hodí sa do bytov aj domov a hlavnou výhodou sú nižšie obstarávacie náklady (5 000 – 7 000€). Navyše dokážu okrem kúrenia počas leta aj efektívne chladiť. Tento typ TČ distribuuje teplo alebo chlad prostredníctvom fúkania. Hlavnou nevýhodou je, že nedokáže ohrievať TUV.

2 | Vzduch-voda

Tepelné čerpadlo využíva ako zdroj tepla vonkajší vzduch, prostredníctvom ktorého ohrieva vodu, a tu potom rozvádza ďalej do budovy. Jedná sa o veľmi komfortné kúrenie, ktoré skvele poslúži aj na ohrev TUV. Počítajte ale s vyššími obstarávacími nákladmi (cca 9 000 - 11 000 €).

Medzi hlavné systémy patria:

Monoblok – má uzavretý chladiaci okruh. Vonkajšia jednotka je s interiérom prepojená vodárenským potrubím, ktoré musí byť izolované.

Split – vonkajšia jednotka je s interiérom prepojená medeným potrubím, ktorým prúdi chladivo.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je možné využívať aj na čiastočné chladenie priestoru (najčastejšie cez podlahové vykurovanie). Výkon je ale pomerne nízky a chladenie od nôh nie je veľmi prirodzené.

2 | Zem-voda

Tepelné čerpadlo využíva ako zdroj teplo zeme. Čerpadlo odoberá teplo z pôdy pomocou zemného vrtu alebo plošného kolektora, ktorý je umiestnený v hĺbke minimálne 1,3 metra. Hĺbka záleží na tepelnej strate budovy. Tepelné čerpadlo nepotrebuje vonkajšiu jednotku, zaistí vám konštantnú a stabilnú teplotu a poteší vás aj dlhou životnosťou (kľudne aj 25 rokov). Počítať ale musíte s vyššími obstarávacími nákladmi – okrem tepelného čerpadla totiž platíte aj za kolektor a vzhľadom na jeho dĺžku budete potrebovať aj väčší pozemok. Tepelné čerpadlo vzduch-zem môžete realizovať aj s hlbinným vrtom, aj tam je ale treba počítať s vyššími nákladmi.

2 | Voda-voda

Tepelné čerpadlo využíva ako zdroj tepla vodu. Pre realizáciu je potrebné zhotovenie 2 samostatných studní dostatočne vzdialených od seba. Nedoporučuje sa kombinovať studňu na úžitkovú vodu a čerpadlo. Tepelné čerpadlo nepotrebuje vonkajšiu jednotku, zaistí vám konštantnú teplotu a poteší vás aj dlhou životnosťou (pokojne aj 20 rokov). Počítať ale musíte s vyššími obstarávacími nákladmi za studňu (cca 70–90€/m). Počítajte tiež s tým, že budete závislí od množstva spodnej vody, ktoré sa môže meniť.

Na čo nezabudnúť?

Pokiaľ je tepelné čerpadlo jediným zdrojom tepla v dome, určite by malo mať bivalentný zdroj (väčšina tepelných čerpadiel v sebe má zabudovaný elektrický kotol). Pokiaľ totiž dôjde k poruche systému, rozhodne oceníte náhradný zdroj tepla. Pokiaľ teda uvažujete o obstaraní tepelného čerpadla ako náhrady za starý kotol, odporúčame súčasný systém pre istotu zachovať. Tiež odporúčame vyberať tepelné čerpadlo s možnosťou vzdialenej správy. Vďaka tomu budete môcť ovládať teplotu v interiéri odkiaľkoľvek a tým šetriť čas aj peniaze.

A koľko ma to bude stáť?

Presnú cenu vám radi spočítame podľa vašich konkrétnych preferencií. Radi vám pomôžeme nájsť to najlepšie riešenie priamo na mieru. Napíšte nám a spoločne vyberieme presne to čo hľadáte.

Mám záujem

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov