💨 Ako vybrať rekuperáciu?

Rozhodli ste sa zaobstarať si rekuperáciu a zaistiť si tak prísun čistého vzduchu 24 hodín denne. Ako ale vybrať tú pravú? Poradíme, na čo sa zamerať.

Aké sú základné funkcie rekuperácie?

  • Úspora za kúrenie

    Vďaka spätnému získavaniu tepla v zime jednotka ohreje vzduch privádzaný z vonku av zime ho naopak ochladí. Vďaka tomu ušetríte peniaze, ktoré by ste bez rekuperácie doslova vyhodili oknom.

  • Prirodzená vlhkosť vzduchu

    Rekuperácia postráži nielen stálu teplotu ale aj vlhkosť, ktorá prospieva vášmu zdraviu. Vďaka tomu nehrozí vznik plesní ani vo viacerých namáhaných miestnostiach ako je kuchyňa alebo kúpeľňa.

  • Zdravé vnútorné prostredie

    S rekuperáciou vytvoríte ideálne domáce prostredie aj pre alergikov. Jednotka odfiltruje až 99% baktérií, peľov aj jemného prachu a vy tak budete dýchať len naozaj čerstvý vzduch.

Účinnosť rekuperácie

Nulovou účinnosťou je chápané vetranie pomocou otvoreného okna, pri ktorom odchádza všetok teplý vzduch z interiéru von. Dovnútra prúdi studený vzduch, ktorý miestnosť ochladzuje. Stopercentná účinnosť by nastala v prípade, že by sa privádzaný vzduch ohrial od odvádzaného na jeho pôvodnú teplotu a miestnosť by tak bola vetraná bez straty energie. To ale bohužiaľ nejde. Medzi týmito hodnotami je reálna účinnosť rekuperácie, ktorá sa obvykle pohybuje od 30 do 90 %. Pri výbere teda zohľadnite aj tento parameter.

Centrálny alebo decentrálny systém?

Centrálnu rekuperáciu zvoľte, ak chcete priviesť čerstvý vzduch do viacerých miestností. Jej hlavnou výhodou je vysoká účinnosť, užívateľský komfort a na svoje si prídu aj milovníci minimalizmu a interiérového dizajnu. Vetracie prvky vnútri totiž skoro nespoznáte a na fasáde uvidíte len jednotku na prívod a odvod vzduchu. Systém môžete navyše rozšíriť o mnoho doplnkov, ktoré sa postarajú o ešte väčší komfort.

Decentrálna rekuperácia je cenovo dostupnejšia, zvládne ale vyvetrať len obmedzený priestor, takže budete potrebovať umiestniť rekuperačnú jednotku do každej miestnosti. Pokiaľ ale bývate v staršej zástavbe a neplánujete rozsiahlu rekonštrukciu, bude pre vás decentrálna rekuperácia vhodným riešením.

Kalkulačka výkonu

1 Aká je podlahová plocha na rekuperáciu?


m2

2 Výška stropu v miestnostiach


cm

3 Umiestnenie jednotky


Celkový objem

250 m3


Potrebné prúdenie vzduchu

175 m3/h

Poďme si to prebrať

Zadarmo navrhneme riešenie presne podľa vašich predstáv

Rekuperačná jednotka Flexit Nordic S2

Odporúčaná jednotka
Viac o jednotke

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov