Ako správne udržiavať a čistiť klimatizačné jednotky, aby vám dlho vydržali?

O chvíľu prídu tie dni kedy sa klimatizácia stane jediným spoľahlivým spojencom v boji s horúčavou v interiéri. Berte ju ako ďalšieho člena domácnosti, ktorý rovnako ako vy, potrebuje trochu starostlivosti. Čo robiť, aby vám vydržala dlho a spoľahlivo slúžiť?

Kontrolujte filtre

Filtre sú prvou líniou obrany proti prachu, špine a alergénom. Ich pravidelné čistenie je nevyhnutné na udržanie kvality vzduchu a účinnosti klimatizačného systému. Frekvencia čistenia je približne raz za pol roka, podľa toho, ako často a kde sa klimatizácia používa. Veľa jednotiek vás ale samo upozorní, keď príde ten správny čas. Čistenie filtrov je naozaj jednoduché a zvládnete ho bez problémov sami. Pred tým, než začnete s jednotkou akokoľvek manipulovať, nezabudnite vypnúť jej napájanie. Potom už stačí len vybrať vzduchový filter a podľa miery zanesenia ho len starostlivo povysávať prípadne vymeniť za nový.

Vyčistite jednotku od prachu

Okrem filtrov je dôležité čistiť aj ďalšie vnútorné časti klimatizačnej jednotky. To zahŕňa odstránenie prachu a špiny z vnútorných panelov, cirkulačného ventilátora a chladičov. Na bežnú údržbu odporúčame pravidelne utierať jednotku od prachu a kontrolovať, či všetko funguje tak ako má. Celkovú údržbu a čistenie vnútornej časti jednotky nechajte radšej na odborníkov.

Pozvite si profíkov

Pokiaľ používate klimatizáciu v domácnosti, malo by odborné čistenie a údržba prebiehať aspoň 1× ročne. Pri náročnejších prevádzkach ako sú reštaurácie alebo priemyselné haly je potom samozrejme potrebné zavolať servisnú partiu častejšie. A čo vlastne zahŕňa pravidelná profylaktická kontrola?

Kontrola vnútornej jednotky

  • vyčistenie a umytie vzduchových a pachových filtrov
  • vyčistenie vnútorných častí výparníka
  • vyčistenie ventilátora a odpadovej vaničky
  • nanesenie antibakteriálneho prípravku
  • kontrola elektroniky
  • dotiahnutie všetkých skrutiek

Kontrola vonkajšej jednotky

  • vyčistenie vnútorných častí vonkajšej jednotky, výparníka a ventilátora
  • kontrola tesnosti okruhov a množstvo chladiva
  • dotiahnutie spojov potrubia a elektrických svorkovníc

 

Potrebujete údržbu? Stačí zavolať na číslo +421 949 308 338 a my sa o všetko postaráme.

 

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov