Prehľad typov klimatizácií: Ako vybrať tú správnu pre váš domov?

Klimatizácia je tu na to, aby vám doma alebo v práci vykúzlila ideálnu teplotu v ktoromkoľvek ročnom období. Pri jej výbere je ale zásadné zvážiť vhodnosť konkrétnych typov pre daný priestor. Inú jednotku budete totiž vyberať do domu, malého bytu alebo priemyselnej haly. Aké sú základné typy a v čom sa od seba líšia?

Mobilné jednotky

Výhodou mobilnej jednotky je jej prenosnosť. Hodí sa všade tam, kde nie je možné použiť iný typ klimatizácie a siahnete po nej aj v prípade, že chcete čo najlacnejší variant. Je ideálna do menších priestorov alebo pre tých z vás, ktorí chcú chladiť iba určitú časť domu. Neprevádza sa žiadna inštalácia, stačí iba umiestniť jednotku kamkoľvek do miestnosti – vyhnete sa teda stavebným úpravám. Na druhú stranu musíte počítať s vyššou hlučnosťou a tiež hadicou, ktorou je nutné odvádzať nahromadené teplo cez okno von.

Stropné klimatizácie

Stropná (alebo tzv. kazetová) klimatizácia je skvelou voľbou pre komerčné budovy a veľké priestory. Nezaberá žiadne miesto a zároveň dokáže rýchlo a rovnomerne vychladiť aj priestranné miestnosti. Jednotiek si často ani nevšimnete, šetria priestor a nerobia prievan. Navyše chladia naozaj rovnomerne, sú veľmi tiché a dokážu dovnútra privádzať aj čerstvý vzduch z vonku. Nevýhodou je vyššia cena a tiež zložitejšie stavebné úpravy.

Podstropné a podokenné klimatizácie

Podstropné a podokenné (alebo tiež parapetné) klimatizácie vyzerajú ako radiátor a ako názov napovedá, hodia sa do priestoru pod strop alebo okno. Táto varianta sa vám bude hodiť, keď nebudete mať možnosť umiestniť vnútornú jednotku priamo na stenu. Sú tiché, úsporné, ľahko sa inštalujú. Nevynikajú však takým vysokým výkonom.

Okenné jednotky

Hlavnou výhodou okenných klimatizácií je ich umiestnenie a taktiež ich cena. Môžete ich totiž nainštalovať priamo do okna alebo otvoru v stene, takže nepotrebujete vonkajšiu jednotku. Aj v tomto prípade ide skôr o výnimočnú voľbu do miest, kde nemožno použiť iný typ klimatizácie. Nevýhodou je totiž blokácia okna a tiež hlučnejšia prevádzka. Tento typ jednotky navyše môže znižovať vlhkosť v miestnosti.

Nástenné klimatizácie

Nástenné klimatizácie sú najobľúbenejším riešením pre rodinné domy aj byty. Pozostávajú z vonkajšej jednotky a jednej alebo niekoľkých vnútorných jednotiek, ktoré sú inštalované na stenu a poskytujú rýchle a účinné chladenie. Sú ideálne pre menšie až stredne veľké miestnosti a ponúkajú širokú škálu funkcií a možností nastavenia. Vďaka tomu, že je kompresor umiestnený vonku, vám zaistí tichú prevádzku a okrem chladenia nimi môžete aj kúriť. Nástenné klimatizácie nájdete v split (jedna vonkajšia + jedna vnútorná jednotka) a multisplit (jedna vonkajšia + až 5 vnútorných jednotiek) variante.

Medzistropné klimatizácie

Táto varianta je špeciálne navrhnutá na inštaláciu pod podhľadom medzi podlažiami domu. Ide o jednotky, ktoré poskytujú efektívne chladenie a zároveň interiér vizuálne nenarúšajú. Sú ideálne pre moderné a minimalistické interiéry, ale aj do open space kancelárií, reštaurácií alebo iných veľkých priestorov. Nevýhodou sú opäť náročnejšie stavebné úpravy.

Dajte si s výberom záležať

Než sa rozhodnete pre konkrétny typ klimatizácie, je dôležité zvážiť veľkosť miestnosti, požadované funkcie a vaše individuálne potreby. Klimatizácia by mala slúžiť ako spoľahlivý parťák, s ktorým zvládnete (nielen) leto s nadhľadom a úsmevom na perách. Pokiaľ si teda neviete rady, aké riešenie vybrať, určite sa na nás obráťte. Máme za sebou viac ako 3 500 realizovaných zákaziek a okrem vašich domovov chladíme aj kancelárie, nemocnice, priemyselné haly aj iné špecifické objekty. Veľmi radi vám povieme náš odborný názor a pomôžeme vám vybrať jednotku, ktorá vám zlepší život.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov