Načo slúži SCOP faktor a prečo by vás mal zaujímať?

Pri výbere klimatizácie nie je dôležitý len výkon alebo jej vzhľad. V čase, keď slovenské domácnosti bojujú o každé euro, hrajú veľkú úlohu aj faktory ovplyvňujúce energetickú efektivitu a náklady na prevádzku. Jeden z kľúčových ukazovateľov, ktorý by ste mali mať na pamäti je SCOP faktor.

Čo vlastne SCOP faktor zobrazuje?

SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) je hodnota, ktorá vyjadruje energetickú účinnosť zariadenia založenú na priemernej sezónnej spotrebe energie. Zjednodušene povedané, SCOP faktor poskytuje informácie o tom, ako účinne klimatizácia premieňa dodanú energiu na teplo pri rôznych vonkajších teplotách počas celej vykurovacej sezóny.

Prečo je SCOP dôležitý?

Poznanie SCOP faktoru vám umožní presnejšie odhadnúť náklady na prevádzku klimatizačného zariadenia v priebehu celého roka. Vyšší SCOP faktor znamená nižšie prevádzkové náklady a nižšiu spotrebu energie, čo môže v dlhodobom horizonte predstavovať značné úspory.

A čo to znamená v praxi?

Priamotop s výkonom 3 kW spotrebuje 3,75 kWh a má teda SCOP cca 0,75. To znamená, že nevyrobí žiadnu energiu naviac a ide teda o stratový zdroj tepla. Oproti tomu jedna z našich najpredávanejších klimatizácií LG Standard Plus má SCOP faktor 4. To znamená, že spotrebuje 1 kWh elektrickej energie na to, aby vyrobila 4 kWh tepelnej energie. Priemerne vyrobí 4× viac energie než sama spotrebuje. Zámerne sme vybrali priemernú klimatizáciu, tie lepšie ale majú SCOP faktor aj 5,1 a vyššie.

Klimatizácia nie je len letnou záležitosťou

V letných mesiacoch vám klimatizácia privedie do interiéru príjemný chlad, skvele ale poslúži aj v zimných mesiacoch. Vďaka technologickému pokroku a vysoko efektívnym klimatizačným jednotkám, môžu byť klimatizačné systémy efektívnymi zdrojmi tepla, ktoré dokážu udržať konštantnú teplotu v interiéri aj v chladných dňoch. A na rozdiel od tradičných vykurovacích systémov, klimatizácia dokáže miestnosť vyhriať behom niekoľkých minút. Ak teda uvažujete o kúpe klimatizácie, rozhodne sa na nás nebojte obrátiť. Môžeme spoločne prejsť vaše konkrétne požiadavky a potreby a nájdeme ideálne riešenie, ktoré vám ušetrí nervy aj peniaze.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov