Funkcie klimatizácie

Moderné klimatizácie sú malé, ale šikovné. Dobre, možno nie všetky sú malé, ale šikovné rozhodne áno. Neslúžia už len na chladenie vzduchu. Dokážu toho omnoho viac. Vedia priestor vyhriať, vedia znížiť vlhkosť vzduchu a dokonca zvládnu vzduch aj prečistiť. A to všetko je možné navyše ovládať mobilným telefónom.

Chladenie klimatizáciou

Asi najzákladnejšou funkciou, kvôli ktorej si klimatizáciu zaobstaráte je chladenie. Keď ju spustíte, vzduch ochladí a zároveň zbaví vlhkosti. Klimatizácia pracuje na princípe výmeny a presunu energie. Ak v miestnosti chladíme, odčerpáva sa z nej teplo. Chladivo cirkuluje vďaka vysoko účinnému kompresoru.

Vo vnútornej jednotke sa chladivo odparuje a tým sa miestnosť ochladzuje. Vo vonkajšej jednotke dôjde ku skondenzovania chladiva a odovzdaní tepla do vonkajšieho prostredia. Vonkajšia jednotka hreje, preto nemôže byť v uzavretých nevetraných priestoroch (to by nerobilo dobrotu). Od vnútornej jednotky je nutné zaistiť odvod kondenzovanej vody, pretože vzduch prúdiaci cez výparník vnútornej jednotky obsahuje určité percento vlhkosti, ktoré pri ochladení vzduchu skondenzuje.

Kúrenie klimatizáciou

Možno trochu nečakaná funkcie, ale niektoré modely klimatizácií ňou disponujú. Predovšetkým to dokážu reverzné klimatizácie, pri ktorých je vonkajšia jednotka vybavená naviac ešte reverzným ventilom (tzv. Štvorcestný ventil). Podľa nastavenia sa obráti chod chladiaceho okruhu klimatizácie, takže vnútorná klimatizačná jednotka začne kúriť a vonkajšia chladiť.

Ďalej je možné aj odvlhčenie vzduchu klimatizáciou. Touto funkciou už disponuje takmer každý model. Pomôže vám nielen s ochladením, ale tiež so znížením vlhkosti u vás doma, či už v izbe v zime sušíte bielizeň, alebo zrovna varíte v kuchyni bez digestora. Zabránite tak tvorbe plesní.

čištění vzduchu

Filtrácia vzduchu klimatizáciou

Ďalšia šikovná vychytávka. Štandardnou súčasťou modernej klimatizácie je antibakteriálny filter. V prípade značky LG sú vyššie rady doplnené dokonca o 3M Mikro-prachový filter, ktorý vďaka elektrostatickému náboju zachytáva prachové častice s veľkosťou 0,3 mikrometrov. Najvyššia rada LG Prestige má dokonca filter, ktorý z ovzdušia odstraňuje nielen mikroprach, ale aj mikroorganizmy a alergény.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov