Chcete si zamilovať leto? Naučte sa správne ovládať klimatizáciu!

 

Leto si mnoho z nás užíva vďaka teplým dňom, dovolenkám a letným radovánkam. Čo ak príde bez pozvania zvonku aj do interiéru a začne ovplyvňovať našu pohodu doma? Klimatizácia môže byť vaším najlepším priateľom v boji proti horúčavám je ale dôležité vedieť, ako ju správne ovládať, aby bola efektívna a ekonomická. Tu je niekoľko tipov, ako na to. 

Nastavte správnu teplotu

Hoci je teplota okolo dvadsiatich stupňov ideálna izbová teplota, v letných mesiacoch to úplne neplatí. Všeobecne sa odporúča mať klimatizáciu nastavenú na teplotu o 5 (maximálne 7 °C) nižšiu, než je teplota vonku v tieni. Pokiaľ sa ale vonku taví horúčavou aj asfalt a vy už sa nechystáte von (telu teda nehrozí teplotný šok), môžete si v kľude dopriať aj 26 °C. Menej radšej nenastavujte, mohli by ste si totiž spôsobiť nádchu alebo iné zdravotné komplikácie. Pokiaľ máte klimatizáciu doma alebo v kancelárii nastavenú na príliš nízku teplotu, mali by ste chvíľu zotrvať napríklad na neklimatizovanej chodbe, než sa vydáte do rozpálených ulíc.

Vyhnite sa prievanu

Vzduch prúdiaci z klimatizácie by nemal byť nikdy smerovaný priamo na vás. Chladný prievan je totiž častou príčinou nádchy alebo prechladnutia. Preto je dôležité umiestniť vnútornú jednotku klimatizácie tak, aby nefúkala priamo na vás, napríklad keď spíte. Moderné klimatizácie, ako tie od výrobcu Daikin, sú vybavené senzormi pohybu a automaticky regulujú smer vzduchu, aby sa zabránilo priamemu fúkaniu na ľudí a taktiež zaisťujú rovnomerné rozloženie vzduchu v celej miestnosti.

Dosiahnite čo najnižšiu spotrebu

Nižšiu spotrebu klimatizácie zaistíte tak, že ju necháte bežať dlhšiu dobu na nižšie otáčky, aby miestnosť pomaly a v predstihu vychladila. Moderné klimatizácie sú vybavené rôznymi funkciami, ktoré vám môžu pomôcť optimalizovať ich prevádzku. Používanie časovača a smart aplikácia v telefóne vám umožní naplánovať spustenie a vypnutie klimatizácie presne podľa vašich potrieb. Môžete ju nastaviť tak, aby bol interiér ideálne vychladený pred vaším príchodom domov a naprogramovať automatické vypnutie v noci, keď je vonku chladnejšie. 

Pravidelne čistite filtre

Zanesené filtre znižujú účinnosť zariadenia a zvyšujú spotrebu energie. Navyše môžu byť zdrojom nepríjemných pachov a škodlivých baktérií. Čisté filtre zaisťujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a zdravšie prostredie, nezabudnite preto na ich pravidelnú kontrolu a čistenie. Intenzita vždy záleží na prostredí, v ktorom sa klimatizácia nachádza. 

Zatvorte a zatemnite okná

Aby klimatizácia fungovala čo najefektívnejšie, je dôležité udržiavať uzavretý priestor. Pred zapnutím klimatizácie teda skontrolujte, že ste všade zavreli okná a nezabudnite tiež zatiahnuť žalúzie alebo rolety. Znie to možno ako banalita, ale ich použitie môže znížiť tepelný zisk zvonku až o 30%. Zatemnené okná pomáhajú udržať chladný vzduch vo vnútri a znižujú tak zaťaženie klimatizácie. 

Kto je pripravený, nie je zaskočený

Správne používanie klimatizácie vám môže nielen spríjemniť leto, ale aj ušetriť peniaze a ochrániť vaše zdravie. Pamätajte, že kľúčom k efektívnej klimatizácii je nastavenie správnej teploty, pravidelná údržba a inteligentné využívanie všetkých dostupných funkcií. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom alebo inštaláciou klimatizácie, neváhajte sa na nás obrátiť. Naši preškolení profíci vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov