Ako vlastne funguje klimatizácia?

Objav modernej klimatizácie je pripisovaný americkému vynálezcovi Willisovi Carrierovi, ktorý v roku 1902 vyvinul prvý klimatizačný systém pre priemyselné použitie. Tomu ale predchádzal ešte o niečo jednoduchší systém, ktorý používali už v roku 1848 v nemocnici na Floride na udržanie stabilnej teploty v operačných sálach. Odvtedy uplynul dlhý čas a klimatizácie sú oveľa sofistikovanejšie. Ako vlastne fungujú a čo skrýva (obvykle) biela krabica vo vnútri?

Z čoho sa klimatizácia skladá a ako vlastne funguje?

Klimatizačný systém zahŕňa obvykle jednu vonkajšiu a jednu (split) alebo viac (multisplit) vnútorných jednotiek. Tie sú medzi sebou prepojené párom potrubia, ktorým prúdi chladivo. O to hlavné sa však stará kompresor, výparník a kondenzátor. Vo vonkajšej jednotke sa nachádza kompresor, ktorý dokáže plynné chladivo s vysokou teplotou stlačiť a prehnať ho cez kondenzátor, ktorý je ochladzovaný pomocou ventilátora. Vďaka tomu zmení skupenstvo na kvapalinu a potom putuje cez expanzný ventil do výparníka vnútornej jednotky. Tam cez steny výparníka chladivo odoberá teplo z interiéru, opätovne mení skupenstvo na plynné a cestuje späť do vonkajšej jednotky kde sa celý proces znovu opakuje.

 

Klimatizácia vám pomôže aj s filtráciou vzduchu

Ďalšou dôležitou súčasťou klimatizácie sú filtre. Tým základným je prachový filter, ktorý pokrýva celú plochu výparníka vnútornej jednotky. Zabraňuje vniknutiu hrubých nečistôt a prachu do klimatizácie. Možností je ale oveľa viac. Existujú filtre, ktoré dokážu veľmi účinne zachytávať baktérie, peľ a aj tie najmenšie mikročastice zo vzduchu.

 

Máte doma vlhko? Nevadí!

Moderná klimatizácia dokáže oveľa viac než len chladiť a filtrovať vzduch. Vďaka funkcii odvlhčovania vám pomôže bojovať s prebytočnou vlhkosťou, ktorá často vedie ku vzniku plesní. Táto funkcia funguje iba pri nastavení režimu chladenia a to tak, že klimatizácia skokovo schladí výmenník a potom chladiť na chvíľu prestane. Tým dôjde ku kondenzovaniu vody a odtoku do odvodu pre kondenzát.

 

A čo kúrenie?

Okrem chladenia a regulácie vlhkosti dokáže klimatizačná jednotka aj kúriť. Celý proces funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch-vzduch vďaka reverznému ventilu, ktorým je opatrená vonkajšia jednotka. Ten má za úlohu otočiť smer prúdenia chladiva medzi jednotkami. To znamená, že namiesto ochladeného chladiva prúdi do výmenníka vnútornej jednotky chladivo ohriate a systém tak dokáže kúriť.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov