Ako určiť správny výkon klimatizácie?

Výkon je pri výbere klimatizácie jeden z najdôležitejších parametrov. Zaručí totiž, že vám v horúcich letných mesiacoch nebude pri obede kvapkať z čela pot do polievky a v noci sa nebudete prebúdzať hrôzou nato, že sa varíte vo vlastnej šťave. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako ten správny výkon určiť.

Najdôležitejšia je veľkosť miestnosti

Všeobecne platí, že čím väčšia miestnosť, tým vyšší výkon budete potrebovať. Záleží ale aj na ďalších faktoroch, ako je počet ľudí v miestnosti, veľkosť okien, orientácia miestnosti alebo kvalita izolácie. Najpresnejšie informácie získate samozrejme od firmy, ktorá sa inštalácii klimatizácií venuje roky a dokáže teda výkon určiť veľmi presne a rýchlo. Pokiaľ ale práve nemáte žiadnu po ruke a chcete zistiť aspoň orientačnú hodnotu, môžete využiť jednoduchý výpočet. Platí totiž vzorec, že ​​na 1m³ priestoru budete potrebovať 30 wattov chladiaceho výkonu. Stačí teda zistiť plochu miestnosti (šírka × dĺžka × výška) a vynásobiť ju 30-timi wattmi. 

Napríklad:

4,5×7×2,4 = 75,6×30 = 2 268 wattov chladiaceho výkonu

Vyberiete teda klimatizáciu, ktorá sa svojim výkonom najviac približuje. V tomto prípade by to bola napríklad LG Standard Plus s výkonom 2,5 kW.

Nechcete sa trápiť s výpočtom? Nevadí!

Pokiaľ nechcete trápiť vaše mozgové závity, využite našu jednoduchú orientačnú tabuľku:

Objem klimatizovaného priestoru Výkon klimatizácie
do 37 m³ 1,5 kW
do 50 m³ 2,0 kW
do 65 m³ 2,5 kW
do 90 m³ 3,5 kW
do 140 m³ 5,0 kW
do 200 m³ 7,0 kW

Prihliadajte aj na ďalšie faktory

Ako sme už spomínali, veľkosť miestnosti nie je jediný dôležitý parameter. K základným 30 wattom pripočítajte ďalších 10 wattov na m³, ak:

  • nemáte dostatočnú izoláciu,
  • okná zaberajú veľa miesta,
  • máte okná orientované na juh.

Ďalších 50 wattov na m³ pripočítajte, ak chcete chladiť miestnosť v podkroví. A ak si stále neviete rady, nie je nič jednoduchšie než nechať výpočet na nás. Stačí sa ozvať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru a úplne ZADARMO.

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov