Aké sú najúčinnejšie spôsoby úspory energie pri používaní klimatizácie?

Klimatizácia je pre mnoho ľudí neoceniteľným pomocníkom v boji s nepríjemnými teplotami. Využijete ju v ktoromkoľvek ročnom období a poslúži doma aj v práci. Ako zaistiť, aby ste ju mohli aj naďalej naplno využívať a zároveň ušetriť čo najviac peňazí za energie? Tu je pár tipov.

1. Premyslite umiestnenie

Základným predpokladom k úspechu je kvalitná inštalácia a správne umiestnenie. Iné energetické nároky budú v priestore podkrovného bytu bez dobre vykonanej izolácie a iné napríklad v kancelárii, kde sú okná orientované len na severnú stranu. A záleží aj na detailoch ako je rozmiestnenie nábytku. Väčší kus nábytku v blízkosti výstupu vzduchu môže brániť jeho prúdeniu. Optimálnym rozmiestnením nábytku môžete zvýšiť prúdenie vzduchu a maximalizovať účinnosť klimatizácie.

2. Strážte nastavenie teploty

Zásadným krokom k úspore energie je správne nastavenie termostatu. Platí, že nastavená teplota na klimatizácii by sa od tej súčasnej nemala líšiť o viac ako 7 °C. Organizácia ASHRAE odporúča nastaviť teplotu klimatizácie v lete v rozmedzí od 22 ºC do 27 ºC a v zime v rozmedzí od 20 ºC do 23 ºC. To pomôže znížiť záťaž jednotky a minimalizovať spotrebu energie. Okrem toho nezabudnite vypnúť klimatizáciu, keď nikto nie je doma.

3. Prispôsobte si teplotu aj na diaľku vďaka aplikácii

Aby ste klimatizačnú jednotku používali efektívne, môžete si nastaviť denný rozvrh pomocou aplikácie. Snáď každý výrobca už dodáva klimatizácie, na ktorých vďaka nej bez problémov nastavíte teplotu na diaľku napríklad z práce alebo dovolenky. Zohľadnite pri tom, kedy ste najčastejšie doma a kedy sú účtované najvyššie sadzby za elektrinu. Šikovným používaním môžete výrazne obmedziť spotrebu a znížiť účty za elektrinu.

4. Nepodceňujte údržbu

Pravidelná údržba je pre správne fungovanie klimatizácie kľúčová. Pravidelne meňte filtre. Špinavé filtre totiž spôsobujú nižšie prúdenie vzduchu a nútia klimatizáciu pracovať na vyšší výkon. Dbajte tiež na čistotu vnútornej a vonkajšej časti klimatizácie a zaistite, že nie je zanesená, čo by mohlo obmedziť cirkuláciu vzduchu.

5. Vyberte si jednotku, ktorá splní vaše predstavy

Správny výber jednotky je kľúčový. A ak si neviete rady, sme tu my a veľmi radi vám poradíme, aby sme vám mohli odporučiť to najlepšie riešenie, zídeme sa s vami na osobnej schôdzke, kde preberieme vaše predstavy a očakávania. Za koľko? ZADARMO! Vieme totiž, že plánovať dopredu sa oplatí. Nikdy vás nebudeme do ničoho nútiť a budeme ctiť akékoľvek vaše rozhodnutie. Zároveň ale vieme, že si existujúci zákazníci nevedia už život bez našich produktov predstaviť.

 

👋 Sme tu pre vás

Chcete sa na niečo spýtať alebo poradiť, aký z produktov je pre vás najlepšie? Stačí nám napísať a my vám navrhneme riešenie priamo na mieru. Za koľko? Úplne ZADARMO!

+421 911 109 709

klimatizacie@apen.sk

Nová Dubnica

Všetky kontakty

Alebo nám rovno pošlite správu!

Ochrana osobných údajov